Celem państw BRICS jest stworzenie nowego systemu walutowego, zwiększenie roli krajów rozwijających się w globalnych instytucjach finansowych oraz reforma Organizacji Narodów Zjednoczonych. Grupa państw BRICS nie tworzy jednak formalnego sojuszu politycznego czy stowarzyszenia handlowego, podobnie jak Unia Europejska. Coroczny szczyt krajów grupy BRICS, który tym razem odbył się w Johannesburgu. Poza tym, że po raz pierwszy od 2011 roku doszło do rozszerzenia sojuszu, trudno mówić o tym, że zeszłotygodniowym szczyt był pod przełomowy. Kraje BRIC, a obecnie BRICS, tworzą grupę o swobodnym, nieformalnym charakterze. Państwa wchodzące w jej skład skupiają się na realizacji wspólnych celów gospodarczych i ekonomicznych.

  • Więcej na temat Indii i szans stojących przed tym krajem napisałem w jednym z ostatnich wydań Newslettera Premium.
  • Wpływ państw BRICS na światową gospodarkę jest niezaprzeczalny, a ich rola nadal rośnie.
  • Niektóre instytucje idą jednak o krok dalej, prognozując załamanie globalnego systemu finansowego opartego na dolarze amerykańskim i powrót dominacji kruszcu.
  • Odwołali się tym samym do pojęcia użytego przez brytyjskiego ekonomistę Jima O’Neilla w kontekście najszybciej rozwijających się państw świata.
  • Ich działania dążą również do oparcia kapitalizmu na usługach technologii i przemyśle, a nie na akumulacji zysków za pomocą mechanizmów systemu finansowego.

Jednak Indie, Brazylia i Południowa Afryka są niepewne, obawiając się antagonizowania Zachodu. W sumie, BRICS to grupa krajów o różnorodnych cechach ekonomicznych, które współpracują w celu zwiększenia swojego wpływu na światową gospodarkę. Państwa będące członkami międzynarodowych organizacji czy też sojuszów, regularnie spotykają się określając działania mające na celu osiągnąć wcześniej wyznaczone cele.

Na przykład Chiny, największa gospodarka w grupie BRICS i druga na świecie, opiera się na eksporcie, podczas gdy Indie mają napędzaną konsumpcją gospodarkę. RPA z kolei jest najszybciej rozwijającym się regionem w Afryce. Ta różnorodność cech ekonomicznych przyczynia się do wzrostu potencjału gospodarczego państw BRICS. W ostatnich latach BRICS, skrót od Brazylii, Rosji, Indii, Chin i Republiki Południowej Afryki, zyskało na znaczeniu jako jedna z najważniejszych grup gospodarczych na świecie.

Dwa kraje chcą dogadać się za plecami Amerykanów. Co dalej z petrodolarem?

W tym celu przeznaczona będzie także ta góra pieniędzy z „Partnerstwa na rzecz globalnej infrastruktury”. Pytanie tylko, na jakich zasadach te środki będą kierowane. Państwa Południa mają już niemiłe wspomnienia z otrzymywania zachodnich pożyczek, które przy okazji wymuszały liberalne reformy gospodarcze, na których korzystały głównie zagraniczne koncerny. Do państw rozwijających się w bardzo szybkim tempie dołączył Republika Południowej Afryki.

3-12 lat Prowadzimy zajęcia dodatkowe / pozalekcyjne, a także inne formy warsztatów w oparciu o autorskie metody. Projektowanie i konstruowanie, a także programowanie i robotyka dla dzieci to ciekawa forma spędzania wolnego czasu, a jednocześnie nauka przez zabawę i rozwijanie infinity parking: pierwsza gra parkingowa na blockchain. co do tej pory znamy przez dobę kompetencji społecznych. Chcemy, aby nasze dzieci się rozwijały, jedną z najlepszych rzeczy, którą możemy dla nich zrobić to zaszczepić miłość do nauki. Wyobraź sobie kogoś takiego, kogo życie wypełnione jest nowymi aktywnościami, chętnie podejmującego się nowych wyzwań.

Jest to istotna decyzja podjęta na szczycie w Johannesburgu. Chiny chcą przekształcić BRICS w duży blok konkurencyjny dla grupy G7, jednak nie wszyscy członkowie BRICS zgadzają się z tym celem. Indie, Brazylia i RPA są niepewne wobec antagonizowania Zachodu. Rozszerzenie BRICS ma na celu uwzględnienie ważnych graczy z Afryki i Bliskiego Wschodu. Nazwa rozszerzonej grupy nie została jeszcze ustalona, ale może pozostać jako BRICS lub dodać „plus” do nazwy.

Członkowie BRICS

Kraje RIC na ten moment są uznawane za mocarstwa, które w wspólnie są w stanie stanąć naprzeciw największej gospodarki na świecie, czyli Stanów Zjednoczonych. Nie dość, że są gospodarkami rozwijającymi się, to mają ogromny potencjał militarny. – Pragną z sytuacji credit suisse automatyzuje operacje post-trade na akcjach z torstone dystansu uzyskać najlepsze opcje dla własnego rozwoju – wskazuje ekspert. Chodzi o to, że w „walce gigantów” kraje te postanowiły wyciągnąć dla siebie jak najwięcej korzyści i w tym kontekście uważają, że zaangażowanie w sojusz BRICS nie jest błędem.

Jim O’Neill spekuluje, że kraje tworzące BRICS będą dostawcami, którzy zdominują światową gospodarkę w 2050 r. Pod względem towarów i usług z jednej strony, a surowców – z drugiej strony. Instytut Misesa prognozuje, że inicjatywa BRICS z sukcesem zminimalizuje znaczenie dolara amerykańskiego na światowym rynku. Będzie to oznaczać natomiast ogromny impuls wzrostowy dla złota. Problemy z łańcuchami dostaw oraz nowa waluta państw BRICS oparta na złocie – oto co może zniszczyć dolara amerykańskiego. Tak twierdzi słynny finansista i autor książek popularyzujących ekonomiczne teorie spiskowe James Rickards.

Do krajów BRIC należą państwa o różnych typach gospodarki. Brazylia charakteryzuje się wysokim PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca, które wynosi 9,7 tys. Jest jednym z najlepiej rozwiniętych państw Ameryki Południowej, a przychód czerpie głównie z przemysłu i rolnictwa. Jej gospodarka w dużej mierze jest oparta na eksporcie towarów. Indie to kraj rolniczy, o dużym potencjale przemysłowym. Chiny charakteryzują się dynamicznym rozkwitem, a ich gospodarka jest uznawana za najprężniej rozwijająca się spośród wszystkich państw na świecie.

Rola BRICS na arenie światowej

W reformach przewidziano również ustabilizowanie sektora finansów publicznych. Zmniejszenie wahań dochodów i wydatków rządowych ma nastąpić poprzez zrównoważone zarządzanie budżetem w okresach boomu surowcowego, tak aby zwiększyć przestrzeń fiskalną w okresach spadku cen na rynku ropy. Po pierwsze, pół żartem pół serio, zmianę nazwy na BRICSAS. Bez wątpienia, przystąpienie Arabii Saudyjskiej i Argentyny wiąże się z korzyściami politycznymi i ekonomicznymi dla BRICS. Prezydent Brazylii nie uważa, że narody, które nie używają dolara, powinny być zmuszane do handlu w tej walucie, opowiadał się także za wspólną walutą w bloku Mercosur składającym się z krajów Ameryki Południowej. Początki BRIC sięgają 2001 r., Kiedy ekonomista Jim O’Neil użył go do objęcia nim tych wschodzących gospodarek, ale dopiero w 2008 r.

Należy również zauważyć, że Chiny, największa gospodarka w grupie BRICS i druga co do wielkości na świecie, ma PKB per capita znacznie niższe niż Stany Zjednoczone. To pokazuje, że mimo dynamicznego wzrostu gospodarczego, państwa BRICS wciąż mają wyzwania związane z nierównością dochodową i rozwojem społecznym. Jednym z głównych celów BRICS jest stworzenie nowego systemu monetarnego, który byłby alternatywą dla dominującego systemu opartego na dolarze amerykańskim. Państwa BRICS chcą uniezależnić się od wpływu dolara i stworzyć bardziej zrównoważony system finansowy.

Jednak przyszłe zmiany w BRICS mogą przynieść korzyści gospodarcze i polityczne, jeśli zostaną odpowiednio zarządzane i uwzględnione różnice i wspólne cele wszystkich państw członkowskich. BRICS, pierwotnie znane jako BRIC, zostało utworzone w 2001 roku przez grupę ekonomistów z banku Goldman Sachs. Wtedy to zauważono rosnącą siłę gospodarczą tych czterech krajów i ich potencjał do wpływania na światową gospodarkę. W 2011 roku Południowa Afryka dołączyła do grupy, zmieniając nazwę na BRICS. Poza statusem kraju rozwijającego się, państwa wchodzące w skład BRICS diametralnie różnią się od siebie, zarówno historycznie, jak i kulturowo.

Ryzyko polityczne kluczowe dla gospodarki. Oto czyje zwycięstwo obstawia inwestycyjny gigant

Największą niespodzianką jest jednak zaproszenie do BRICS Arabii Saudyjskiej, czyli największego globalnego eksportera ropy naftowej. Uwagę na to zwracają analitycy banku ING, którzy twierdzą, że dołączenie Arabii Saudyjskiej do sojuszu w momencie utrzymywania wyjątkowo napiętych stosunków z Zachodem było wątpliwe. BRICS spotkał się z różnymi krytykami na przestrzeni lat, jedną z nich jest to, że mówi się, że nie określają siebie jako zwartej grupy, że nie mają własnej tożsamości, ponieważ kopiują tylko model północnoamerykański. Ze swojej strony Brazylia była ostro krytykowana, ponieważ podczas ośmioletniej kadencji, której przewodniczył Luis Ignacio da Silva, była krajem o najmniejszym wzroście z całej czwórki.

TVP nie zapłaciła ani grosza CIT. Inni oddali państwu krocie

To dotyczy zarówno inwestycji, jak i znaczenia systemu walutowego. Zwiększenie roli państw rozwijających się na arenie międzynarodowej miałoby z kolei przyczynić się do przyśpieszenia jak finansować pojazdu przewoźnika lub brokera w tej gospodarce ich wzrostu gospodarczego. BRICS, czyli Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki, to grupa krajów, które odgrywają coraz większą rolę w dzisiejszym świecie.

Tematy

Jest on traktowany jako alternatywa dla Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Warto dodać, iż cztery pierwsze państwa (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny) utworzyły grupę BRIC już w 2006 roku. Dopiero pięć lat później do ich grona dołączył piąty naród,  Republika Południowej Afryki (South Africa), dzięki czemu nazwa zrzeszenia zmieniła się z BRIC na BRICS.

Wzrost wpływu tych krajów na arenie międzynarodowej może przynieść korzyści ekonomiczne i polityczne, ale jednocześnie może rodzić kontrowersje i różnice w celach i interesach. Kluczowe będzie odpowiednie zarządzanie rozszerzonym BRICS, uwzględnienie różnorodności i wspólne dążenie do zrównoważonego rozwoju gospodarczego i politycznego. Rosja jest jednym z największych producentów ropy naftowej i gazu ziemnego na świecie, co przynosi im znaczne dochody z eksportu surowców. Chiny są największym eksporterem na świecie i stanowią główne źródło taniej siły roboczej.